Κυριακή 3 Μαΐου 2009

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ... Σ' ΕΝΑ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΤΕΛΙΚΟ

Αυτός πράγματι ήταν τελικός που είχε τα πάντα μόνο το σκορ να δει κανείς φτάνει ... 3-3 κανονική διάρκεια 4-4 παράταση και 15-14 στα πέναλτι .... Σημασία όμως έχει πως έγιναν όλα αυτά.
Καταρχήν η ΑΕΚ στο 8' ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 με γκολ του Μπλάνκο στο 4' και στο 8'. Έτσι έληξε το ημίχρονο, το δεύτερο ξεκίνησε με τον Νταρμπισαιρ να μπαίνει στο παιχνίδι και στο 47' να κάνει το 2-1 , στο 70΄ ο Ντουντου το 2-2 , στο 90΄ ο Σκοκο το 3-2 για την ΑΕΚ και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι το παιχνίδι τελείωσε στο 93' ο Νταρμπισαιρ κάνει το 3-3 και στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί .... στο πρώτο μισό ο Γκαλέτι κάνει το 4-3 και στην συνέχεια αποβάλλεται με 2η κίνιτρη αφού έβγαλε την φανέλα του και μετά από λίγα λεπτά και αποβάλλεται και ο Παπαδόπουλος με 2η κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα. Με 9 παίκτες ο Ολυμπιακός δέχεται την ισοφάριση από τον Σκόκο και 4-4 το παιχνίδι πάει στα πέναλτι
Εκεί με το που πάει να ολοκληρωθεί η πρώτη πεντάδα των πέναλτι και η ΑΕΚ έχει χάσει ένα με το σκορ στα πέναλτι να είναι 4-4 καλείτε να χτυπήσει το 5ο πέναλτι ο Τζόρτζεβιτς με το οποίο θα έκλεινε την καριέρα του στον Ολυμπιακό και τι το καλύτερο να σκοράρει και να χαρίσει τον τίτλο στην ομάδα του. Όμως αστοχεί και έτσι συνεχίζεται η αγωνία , ανάλογη ευκαιρία χάνει λίγο πιο μετά και ο Άτζας. Αφού συνεχίζεται η διαδικασία των μονών εκτελέσεων και οι παίκτες έχουν εκτελέσει από δύο φορές ο Νικοπολίδης αποκρούει πέναλτι του Πελετιέρι και αμέσως μετά είναι η σειρά του να εκτελέσει , εκτελεί και γκοοοοοολ.
Έτσι με αυτό το συναρπαστικό τρόπο ο Ολυμπιακός σε ένα τελικό που θα μείνει για πάντα στην ιστορία κατέκτησε ένα ακόμη νταμπλ