Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2008

ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ ΤΑΪΓΑΝΙΔΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ... ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΔΕΛΦΙΝΙ....

Το πέμπτο του μετάλλιο κατέκτησε ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, παίρνοντας το χρυσό στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία S13 των Παραολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου με επίδοση 59,85’’, που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ συντρίβοντας το παλιό, που κατείχε ο ίδιος με 1:00.91. Ο 27χρονος αθλητής κολυμπούσε χωρίς.... αντίπαλο και από τα πρώτα μέτρα είχε μεγάλη απόσταση από τους αντιπάλους του. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ουκρανός Αλεξέι Φεντίνα με 1:02.93 και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Ντμίτρι Αλεξέγιεφ με 1:03.40. Αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό του μέτάλλιο στη διοργάνωση και τρίτο για την ελληνική αποστολή. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε κατακτήσει το χρυσό στα 100 μ. ελεύθερο (S13), το ασημένιο στα 100μ. πεταλούδα (S13), το χάλκινο στα 400μ. ελεύθερο (S13) και το ασημένιο στα 200μ. μικτής ατομικής (S13).
Πηγη:sport-fm.gr
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ...